sa_page01@2xsa_page01@2x
sa_page02@2xsa_page02@2x
logo_anim_ham-(Converted)logo_anim_ham-(Converted)
sa_page03@2xsa_page03@2x

Giriş

Seoart özelleştirilebilir raporlama ve analiz imkanı sunan seo aracıdır. Rakiplerle karşılaştırma, detaylı istatistikler ve döküm alabileceğiniz ürününüze özel birimleri bulunur. Responsive olarak hizmet veren seo ürünü aynı zamanda tüm raporlamaları desktop/mobile kırılımlara göre özelliştirilebilmektedir.

Dashboard

Seoart kullanıcıları daha çok profesyoneller ve web ürünlerinin seo raporlarını daha kampsamlı ve özelleştirilebilir olarak talep eden kullanıcılardan oluşmakta olduğundan dashboard da onlara göre tasarlandı. Sade, kompakt görünüm. Navigasyon taksonomisi bu kullanıcılara göre düzenlendi. Renk kombinasyonları kullanıcıların taleplerine göre (marka talebi) tek bir panel üzerinden değiştirilmek üzere tasarlandı. Benzer toolların özelliklerinden ilham alma dışında (screenshot ve mobil raporlama vb.) ekstra özellikler eklendi.

sa_page05@2xsa_page05@2x

Sektörün Profesyonellerine,

Her özelliğin alt ana kategori sayfası özelliğine göre ayrı tasarlandı. Markanızın rakipleriyle olan karşılaştırmasından tutun, anahtar kelimelerin lokasyon bazlı değerlerine bakmaya kadar tüm özelliklere göre ayrı görünümler kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak için oluşturuldu. Sektörün içinden biri olarak bilmediğim bir çok seo ile ilgili konuya eğilmem gerekti. Proje bu anlamda benim için diğer tasarladığım projelerden ayrışmış, güzide bir iş.

sa_page07@2xsa_page07@2x

Kullanıcı Akışı

Dijital pazarlama departmanlarının yöneticileri veya uzmanlarına yönelik yaptığımız paneller kullanıcıları en az zahmetle en kolay sonuçlara götürmek için düzenlendi. Telefonundan veya tabletinden de raporlarına bakabilir. İstediği anahtar kelimenin rakipleri karşısında kendi ürünlerinin durumuna bakabilmesini her an her yerde iyi bir deneyim ile yapabilmesini sağladık. Tablo yapıları navigasyonel öğeler alışılmışın dışında bazı taleplere göre tekrardan hiyerarşi çözümleri getirmek zorunda kaldım. Bu benchmarkınız olmadan ürünün bir noktasında çözüm getirmeniz gerektiğinde deneyim tasarımcılarının başına bela olan bir durumdur.  (ürün gizliliği nedeniyle kasıtlı olarak bazı bilgiler eksiktir.)

 

convert_dropdown_anim (1)convert_dropdown_anim (1)


Invision Studio'da hazırlanan dropdown prototipi
https://projects.invisionapp.com/prototype/search-dropdown-comp-anim-cjnh9hfkt003z6c01rncydi2q/play/b18d72f5

Arayüz kullanıcı etkileşimlerini müşteriye ve developerlara örnekle anlatmak hem yapılacak işin süresini kısaltıyor hem de istediğiniz sonucu elde etmeye yaklaşıyorsunuz. Yaptığınız tasarımların kritik noktalarını prototiplemek ve detaylara önem vererek ilerlemek projelerde sık rastlanmasa da denk gelindiği zaman kaçırmadığım bir çalışma düzeni.  Invision Studio'yu demolar dışında bir projede denemiş oldum. Açıkcası Atomic.io prototiple tooları arasında bana her zaman daha pratik geldi. Çok kompleks bir prototip yapılacaksa webflow.io kullanmakta bir seçenek ama Invision Studio daha pratikleşip ve daha çok desktop etkileşimlerine ağırlık verirse + görüntüleme opsiyonları artarsa iyi bir alternatif olabilir. Tasarla + Prototiple programları arasında sketch'e en çok yakınsayan program diyebiliriz. Gelecekte web tabanlı programların desktop yazılımı gibi çalışacağını düşünürsek ve tabletlerden iş yapabileceğimizi varsayarsak, kullandığımız tool'un yanında hangi cihazla ve platformla işimizi hızlı/performanslı/ucuz çözebiliyorsak onunla ilerlememiz daha doğru olacaktır. (*Figma ücretsiz ve çoğu işinizi online çözebileceğiniz bir alternatif)

Açıkcası müşterileriniz yakında yapılan tasarımı 1 saat içinde görüp deneyimlemek isteyebilcek duruma gelecek. Siz bu hıza yetişebilecek misiniz? 🤓

sa_page06@2xsa_page06@2x

Genel Bakış

Proje beklenenden 2 hafta daha kısa sürede sonlandı. Bu aşamalarda müşterinin hızlı ve geceli gündüzlü projesiyle ilgilenmesinin de rolü büyük. Herkesin içine sinen ve Türkiye'de ilk defa bu kadar detaylı bir seo tool'u yapıldığına şahit olmak sektör için mutluluk vericiydi. Dashboard ve tüm akışını marka kimliğini baştan uca tasarlamak zevk verici, bir o kadar sorumlu olmayı hisettiriyor. Açıkcası projenin gidişatına ve kullanıcılardan gelecek taleplere göre şekillenmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

www.seoart.com