section01section01

Benim Şehrim Benim Bisikletim Film / İlk Yönetmenlik Denemesi

Spor ve ulaşım amaçlı bisiklet kullanan biri olarak çeşitli bisiklet etkinliklerine katılıp bu bisiklet etkinliklerinde bisiklet üstünde çekim yapmaya başladım. Yaklaşık 7-8 yıl hem etkinliklere katılıp hem de bisiklet topluluklarıyla tanıştım. Topluluklara, derneklere destek olmak amacıyla ücretsiz olarak dönem dönem “- ufuk bizim etkinliği de çekmek ister misin?” gibi istekler de geliyordu fakat hiç bu durumun bir gün “- ufuk biz film çekmek istiyoruz. Beraber film çekmek için 7 şehir 7 bölge 7 ay bizimle gelir misin?” sorusuna dönüşeceğini hiç düşünmemiştim.

section02section02

 

 

Hafta sonu evde dinlenirken daha önce çeşitli bisiklet aktivitelerinden tanıştığım Zeynep Arapoğlu ve geçtiğimiz yıllarda istanbul'da bisiklet dükkanı işleten ve sonra Atinaya taşınan Seçil Öznur (kendisinden güzel bir bisiklet almışlığım var.) facetime araması yaptılar. Hayırdır inşallah diye konuşmaya başladık ve bana Facebook Community Leadership Program  https://communities.fb.com/ konusunda bilgi aktardılar. 

Facebook Gruplarını hepiniz bilirsiniz. Facebook, sosyal fayda sağlayan grupları içerisindeki insanların gerçek hayatta da etkileşime girdiğini göstermek, grupların aslında yaşadığını ve iletişimi arttırıp yaygınlaştırdığı yönündeki düşüncelerini pekiştirmek, gerçek hayatın sosyal etkiletişimini çıkarmalarını sağlanması için çeşitli destekler vermek istiyormuş. 

Zeynep ile Seçil bu programa başvurduktan ve seçildikten sonra beni aramışlardı. Facebook’un verdiği belli bir destekle tam teşkilat bir film olmasa da aşağı yukarı bir belgesel çekmek istediklerini fakat bisiklete günlük hayatında yer ayırmış az çok bu dünyanın içinde olan birisiyle çalışmak istediklerini söylediler. Filmi çekmek için geniş zaman olduğunu ama bu filmi çekip yayınlamak mı doğru olur filmi çeken kişi mi montajını, rengini müziğini ayarlamalı? gibi havada olan soruları vardı.  Açıkcası benim de böyle bir tecrübem olmadığı için bir çok noktayı yolculuk boyunca göreceğimizi biliyordum. Belli bir planımız olursa gittiğimiz lokasyonlarda röportaj yaptığımız insanları ve çektiklerimizi her ay kısa klipler haline getirebiliriz fikri oluştu. Tüm filmi kısa klipler halinde çekip birleştirme fikri o gün için güzel gelmişti. Hem konu sıcak tutulacaktı hem de içeriğimiz hazır olacaktı. 

 

 

section03section03

 

7 Şehir 7 Bölge ve Ekip

Aylar önce bana “- var mısın?” diyen Zeynep ile Seçil “- hadi başlıyoruz ilk lokasyon Mersin!” dediler. Önce ekipmanlarımızı hazır etmemiz gerektiğini anlayıp bazı ihtiyaçları listeledim. Bu listenin içinde kamera, ışık, yedek piller, bir elimde kamera bisiklet üstünde çekim yapılacağı için her yönden stabilite sağlayan elektronik tripod olmazsa olmazlardı. 

Zeynep ve Seçil dışında Emel, Özlem, Seçil Zor, Bisikletli Kadın İnisiyatifini temsil edecek ve belgesel projesinde bir ekip olarak 7 bölgeyi ve 7 şehiri gezerken filmimizi çekecektik. ilk planlara göre tandem bisiklet sürücüsü (önde biri bisikleti sürücek, arkada ben de çekim yaparım gibi kurgulamıştık.) aynı zamanda çekimlerde bana yardımcı olacak kişiye ihtiyaç vardı. Yıllardır birlikte bisiklet sürdüğümüz aynı zaman yakın arkadaşım olan Baran Düzyar aklıma geldi ve ona teklif ettik. Memnuniyetle dahil olan hem film asistanı hem de tandem sürücüsüyle ekip tamam gibiydi. 

Mersin planı şekillenirken görüştüğümüz bisikletli kadınlara yönelteceğimiz soruları önceden hazırlamak gerekiyordu ve bir soru listesi çıkardım. Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyeleri de bu soru listesini çeşitlendirip röportaj aşamasında kullanacaktı.

section04section04

2019 Nisan ayı başladığımız ilk bölgemiz ve ilk şehrimiz güzelce geçip gitmişti. Düşündüğümüzden daha yorucu olmuştu çünkü hem bisikletli kadınların etkinliği hem de bisikletli grup sürüşü bir şehir turuna dönüşmüştü. Bu durum hem film çekimi için çok elverişli değildi hem de hafta sonu için geldiğimiz lokasyonda zamanımızı çok verimli kullanamadığımızı farkettik.

section06section06

Diyarbakır, Samsun, Muğla, Eskişehir, Bursa, Van’da daha optimize edilmiş planlarla çekimleri ve etkinlikleri yaptık. Günü daha verimli kullanarak daha çok çekim fırsatı yakaladık. İllere gitmeden önce çekeceğimiz profilleri tanıma fırsatımız pek olmadığı için sorularımızı sorarken kişiye göre özelleştirmek önemliydi.

 

 

 

İlk Montaj

Facebook istasyon'da gösterime yaklaşık bir ay kalmıştı. Elimde 30 saat ham görüntü, aklımda sürüsüyle fikir vardı. Profesyonel iş için kullandığım çalışma yöntemlerine benzer ilerlersem en azından filmin kurgusu yakından tandığım bir arkadaş gibi olabilirdi. Önce çektiğim videoları izlemeye başladım ne kadarı aklımda kalmış veya ne kadarını unutmuşum burada gördüm. İzlediklerim ve notlarımdan bir şema çıkardım.

Sorularımız ve genel temamız aşağıdaki ana başlıklarda ilerliyordu;

  • Gündelik Hayat ve İş Yaşamının Bisikletle Olan Bağlantısı
  • Bisiklet sayesinde Sosyal Etkileşimler
  • İçinden Bisiklet geçen Aile yaşamı ilişkiler öbeği
  • Bisikletli Kadın İnisiyatifi Üyeleri yani çekim ekibinin yaşadıkları duygu durumları

 

 

section07section07

 

Filmin izlenmesini kolaylaştırmak ve bir düzene oturtmak için makro açıdan bakarak gündelik hayat ve iş, sonra mikro düzene geçip aile bağlantısı ve sosyal etkileşimle devam etmek güzel geldi ve küçük bir prototip yaptım.

Prototip çok basitti. Elediğim görüntülerden kalanları ( bu yaklaşık 2 tam günümü aldı) arka arkaya izleyecektim ve yavaş yavaş geniş eleğimden geçen videoları şemaya göre oturtmaya başlayacaktım. Süre kısıtım yüzünden yaşanan iş bitirme baskısını azaltan yöntemlerden biri oldu. 1 Haftalık çalışmayla kabaca hayal ettiğim akışı yakalayıp 6 parçalık bölümden oluşturduğum filmin yapısı, kurgusu ve montaj operasyonu için hazır bir çıktı oluştu. 

 

section08section08

 

İlk Gösterim

Filmi defalarca izleyip yakınımdaki kişilere izlettikten sonra kafamda tepkiler şekillenmişti. Acımasız veya yapıcı olmayan şeylere de açıktım. İlk gösterim 13 Eylül’de  https://istasyon.fb.com Gösterim haftası açılan Facebook istasyonda olacaktı. Hem Bisikletli Kadın İnisiyatifi üyeleri emek verdikleri filmi ilk defa izleyeceklerdi hem de benim ilk seyirci tepkilerini ölçebileceğim bir test gibi olacaktı. Heyecanlanmadım desem yalan olur. Gösterim başladığı sırada insanların tepkilerini izlemek eğlenceliydi. Genelde yaptığım arayüz tasarımları ve diğer tasarım çalışmalarını kullanıcıların tepkilerini görmeden (en azından gerçek tepkiler) hayata geçiriyorum/geçiriyoruz.

 Gelecek film projelerinde görüşmek üzere:) 

www.benimbisikletimbenimsehrimfilm.com

section09section09

Fragman

BASINDA